Nastavenie Vášho viazania lyží, vypínacích síl DIN.          

 

 

   Skôr, ako sa vyberiete lyžovať, skontrolujte si Vaše viazanie lyží. Ak to neviete, dajte kontrolu Vášho viazania lyží vykonať,  do Ski servisu a kontrolu zamerajte:

1. na upevnenie špičky a pätky viazania, kontrola upevnenia - dotiahnutím skrutiek.

2. presné nastavenie vzdialenosti špičky a pätky viazania pre  dĺžky rozmeru lyžiarok

3.  hlavná kontrola je, nastavenie vypínacej sily DIN, Vášho bezpečnostného viazania

U stále populárnejších krátkych carvingových lyží vzniká :                          

Veľké riziko úrazu pri nastavení štandartných tabuľkových hodnôt DIN.                                                                          

Preto u kratších lyží, nastavujeme primerane nižšie vypínacie sily, než udáva zastaralá a nedokonalá DIN norma. U krátkych lyží cca do 130 cm, teda nastavujeme o 25 až 3O % nižšiu vypínaciu silu DIN, ako je predpísané pre dlhé lyže. Krátke lyže majú malú páku i keď otočia nohu pätou opačne. Opačný vplyv vypínacích síl má: Dĺžka Vašej lyžiarky. 

Čím je lyžiarka - bota dlhšia, tým sa musia nastavovať vypínacie hodnoty DIN nižšie, pretonže tento krát vypínacie sily pôsobia obrátene.

 Veľkým nebezpečím je používať veľké lyžiarky, ktoré Vám nesedia presne na nohu. Stáva sa to pri kupovaní lyžiarok pre deti, kedy im niektorí rodičia kupujú o dve a viac čísiel, ako je treba. Niektoré slečny - ženy jazdia v pánskych lyžiarkach a niektorí páni v lyžiarkach o niekoľko čísiel viac.Dokonca naprosto veľká väčšina laickej lyžiarskej verejnosťi, lyžuje v lyžiarskych botách o niekoľko čísiel väčších. Nemáme im to za zlé, keď im to tak niekto poradí, ale máme im to za zlé, ak si tieto lyžiarky takéto kúpia vedome, zo šetrných dôvodov. Vôbec si tým neuvedomujú veľké riziko úrazu, kde im už potom nepomôžu ani bezpečnostné vypínacie sily DIN  ! ! !  Potom Vám už pomôžu , len doktori na chirurgii ..

Takéto lyžiarky s abnormálnou vôľou na nohe sú časovanou bombou, ku Vašej trvalej  invalidite ! ! !                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 ak Vopred Vám dobre radím:                                                                                                                                                                            Ak nechcete prísť k úrazu, tak  si už tieto lyžiarky ďalej neobúvajte a ani v nich už nelyžujte ! ! !